Defne Öz Yağının Faydaları Nelerdir?

Defne Öz Yağının Faydaları Nelerdir?

  • 2020-04-10 12:25:00
  • Admin

Blog İçer

Defne yağı, iltihap gidericidir!

Özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan bademcik şişmesi, bademcik iltihapları sorunu, ağız içi ve dişlerde oluşan iltihap problemleri için defne yağı ile gargara yapılması önerilir. Defne yağı vücutta iltihap oluşumunu önleyici ve var olan iltihapları kurutucu etkiye sahiptir. Ayrıca kimyasal bileşenlerle hazırlanan gargaralardan daha doğal olduğu düşünüldüğünde, daha faydalı olacağı kesin.

Defne yağı, terlemeyi ve ter kokusunu önler!

Özellikle yaz aylarında çok terleyen ve kullandığı bakım ürünleri ve deodorantlarla bu sorunu çözemeyen kişilerin terleyen bölgelere ince bir tabaka şeklinde defne yağı sürmeleri önerilir. Eğer terleme sorunu bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa, kimyasal ürünler yerine defne yağından faydalanmak doğru olacaktır. Bu sayede hem aşırı terleme hem de ter kokusu önlenebilir.

Defne yağı, gaz oluşumunu önler!

Hem bebeklerde hem de yetişkinlerde görülebilen şişkinlik ve gaz sorunları sindirim sistemi problemlerinden kaynaklanmaktadır. Bunun için ilaç kullanmak istemeyenler defne yağının mucizevi etkisinden faydalanabilirler. Özellikle bebeklerde büyük bir sorun haline gelen gaz sancılarını gidermek için 1-2 damla defne yağı içirilebilir.

Defne yağı, kan şekerini dengeler!

Günlük tükettiğiniz salatalarınıza zeytinyağı ile birlikte 1 çay kaşığı ya da tatlı kaşığı kadar defne yağı da ekleyerek kan şekerinizin dengelenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Zira defne yağının kan şekerini kontrol altında tutma özelliği bulunuyor.

Defne yağı, cilt ve saç dostudur!

Defne yağının en önemli özellikleri cildi beslemesi, yumuşatması ve ciltte hücre yenilenmesini hızlandırmasıdır. Bu bakımdan cildin genel sağlığı ve gençliğini koruması için defne yağından faydalanmak doğru olacaktır. Özellikle cildi ve saç derisi kuruyan, pul pul dökülen, cildinde çatlaklar oluşan, kaşınan kişilerin defne yağı kullanması gerekiyor. Zira piyasadaki kimyasal içerikli nemlendiricilere hem daha fazla para vermek hem de faydası şüpheli olduğu için kullanmak çok da doğru olmayabilir. Bu bakımdan sorununuz cilt kuruluğu ise defne yağı yardımcı olacaktır. Özellikle hızlı kilo alıp verme ve hamilelik dönemlerinde karşılaşılan cilt çatlaklarını önlemek için düzenli olarak defne yağı sürülmesi önerilir. Bununla birlikte yaşlanmadan, kötü beslenmeden ve sağlıksız yaşam koşullarından kaynaklanan cilt çatlakları da defne yağı kullanımı ile önlenebilir. Tüm bunlardan yola çıkarak saç dökülmesi, saç derisinin kuruması, kepeklenmesi, cilt kuruması, çatlaması, yaşlanmasının önlenmesi, saçın ve cildin canlanması, parlaması için düzenli olarak haftada iki kez defne yağı ile cilde ve saç derisine masaj yapılması öneriliyor.

Defne yağı nasıl kullanılır?

  • Defne yağı salatalara, zeytinyağlı yemeklere 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde katılabilir.
  • Günde 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde defne yağı içilebilir.
  • Defne yağı, tek başına ya da faydalı diğer yağlarla (ceviz yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi) karıştırılarak saç diplerine masaj yapılarak uygulanabilir.
  • Defne yağı haftada iki kereyi geçmeyecek şekilde cilde uygulanabilir.

Defne yağı kullanacak olanlara öneriler

  • Her hangi bir hastalığın tedavisi için ilaç kullanıyorsanız, defne yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın.
  • Defne yağını cildinize uygulamadan önce çok küçük bir alana uygulayın ve etkilerini görmek için 1-2 saat bekleyin.
  • Hamilelik dönemi içinde defne yağını asla kullanmayın.

iği.

 

kaynak:https://www.aysetolga.com/defne-yaginin-faydalari-nelerdir